ویژگی‌ها‌ و تجهیزات‌ استاندارد پرس‌های ضربه‌ای دروازه ای


بدنه فولادی

بدنه یا فریم پرسهای دروازه ای از قطعات ساخته شده از ورق فولادی که با جوش به یکدیگر متصل شده اند، تشکیل می شود. پس از پایان جوشکاری عملیات تنش گیری صورت می گیرد. سپس سطوح نشیمن قطعات ثابت و متحرک دستگاه توسط دستگاه بورینگ با دقت ماشینکاری می شوند. انجام موارد فوق سبب می شود دقت توازی سطوح میز و رام ستگاه و تعامد مسیر حرکت رام نسبت به سطح میز در طول سالها حفظ شده و در نهایت علاوه بر تولید قطعه با کیفیت بالا ، عمر پرس و قالب نیز به حداکثر برسد. 
بسته به اندازه دستگاه، بدنه به صورت یکپارچه و یا چند تکه ساخته می شود. در بدنه های چند تکه، اجزای بدنه توسط تعدادی میله فولادی (
Tie Rod) و مهره های مربوطه به یکدیگر متصل می شوند. در هنگام مونتاژ قطعات بدنه، این میله ها توسط ابزار مخصوص هیدرولیک باصدها تن نیرو کشیده شده و در حالت کشیدگی مهرهای انتهایی در جایشان محکم می شوند.  

کلاچ و ترمز نیوماتیک

در نسل قدیمی پرسهای مکانیکی ، بجای کلاچ و ترمز جهت کنترل حرکت رام از مکانیزم معروف به خار و موشکی استفاده می شد. در این مکانیزم پس از آنکه رام دستگاه شروع به حرکت نمود امکان متوقف کردن آن در طول مسیر رفت و برگشت وجود ندارد به همین علت ایمنی اپراتور پرس به شدت کاهش می یابد. حوادث تاسف انگیزی که به دفعات برای اپراتورهای اینگونه پرسها اتفاق می افتاد و متاسفانه کماکان نیز رخ می دهد به سبب وجود همین نقیصه است. بر خلاف مکانیزم خار و موشکی با استفاده از کلاچ و ترمز این امکان فراهم می شود که بتوان رام دستگاه را در هر نقطه در طول مسیر حرکت متوقف نمود. در مواردی که قالب دارای حفاظ نیست و دست اپراتور در معرض خطر است با استفاده از این ویژگی و تمهیدات الکتریکی لازم، اپراتور ملزم می شود تا زمانی که رام پرس متوقف نشده هر دو دست خود را بر روی دکمه هایی که بر روی پنل کنترل قرار دارد نگاه دارد. چنانچه هریک از دستها را از روی دکمه ها بردارد، بلافاصله رام متوقف می شود. بدین ترتیب ایمنی دست ها تضمین می شود. 

 

راهنماها و یاتاقانهای روغنکاری شونده به صورت خودکار 

بر روی یاتاقانهای محورها و همچنین راهنماهای رام، پوشش قابل تعویض از آلیاژ فسفر برنز نصب شده است. این پوشش مقاوم به سایش بوده و بر روی آن شیارهایی جهت ذخیره روغن تعبیه شده است. سیستم روغنکاری دستگاه متشکل از مخزن با حجم مناسب ، پمپ و فیلتراسیون میباشد که روغن را به میزان مناسب و در فواصل زمانی مشخص به نقاط مختلف دستگاه پمپ میکند. همچنین سیستم جمع آوری و برگشت روغن وجود دارد که روغن را فیلتر نیز مینماید. 

راهنمای پیستونی

در مسیر انتقال نیرو از سیستم محرک به رام پرس از راهنما (راهنماهای) پیستونی یا Plunger Guide استفاده میشود. وجود این راهنما سبب میشود تا فقط نیروی عمودی از سیستم محرک (لنگ) به رام پرس وارد شود و نیروهای جانبی درون این راهنما خنثی شوند. بدین ترتیب با حذف نیروهای جانبی وارده به رام، توازی رام و میز پرس در حین حرکت حفظ میشود. دیگر مزیت مهم استفاده از این سیستم، افزایش چشمگیر عمر راهنماهای رام است. 

سیستم محافظ اضافه بار هیدرولیکی

خطاهای اپراتوری و بروز نقص فنی در قالب مواردی هستند که موجب میشوند تا بار اعمال شده به پرس از ظرفیت تعریف شده دستگاه بالاتر رود. سیستم محافظ بکار گرفته شده متشکل از یک یا چند سیلندر هیدرولیک است که در مسیر انتقال نیرو از سیستم محرک دستگاه به رام پرس قرار می گیرند. این مجموعه دارای پاورپک هیدرولیک و المانهای کنترلی لازم میباشد که در کوتاهترین زمان عمل نموده و از اعمال بار بیش از ظرفیت اسمی تعریف شده دستگاه جلوگیری می کند. 

بالانسینگ نیوماتیک رام

 

با استفاده از جکهای نیوماتیک که همانند یک فنر نیروی قابل تنظیم عمودی رو به بالا به رام وارد می کنند نیرویی جهت خنثی کردن وزن رام و بخشی از قالب که به آن متصل است وارد می شود. بدین ترتیب علاوه بر حذف لقی میان قطعات داخل رام از جریان کشی الکتروموتور هنگام بازگشت رام جلوگیری شده و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. 

 

درایو سرعت متغیر و حرکت آهسته آرام

کلیه پرسهای مکانیکی دروازه ای مجهز به درایو سرعت متغیر از نوع کنترل برداری (vector control) هستند. هنگامی که از تجهیزات اتوماسیون (فیدر) همراه با پرس استفاده مینماییم ، امکان تغییر سرعت، انعطاف پذیری بیشتر پرس را جهت تولید قطعات مختلف به همراه دارد. این نوع درایو امکان استفاده از سرعتهای پایین (حرکت آهسته رام) را نیز فراهم میکند که در هنگام نصب و تنظیم قالب بسیار سودمند است. 

تنظیم الکترو مکانیکی رام

تغییر اندازه دهانه پرس (تنظیم رام) توسط موتور گیربکس انجام میشود. در مسیر انتقال نیرو از موتور گیربکس به پیچهای تنظیم بار پرس از کلاچهای با قابلیت تنظیم گشتاور انتقالی استفاده میشود. همچنین با استفاده از المانهای الکتریکی میزان گردش هریک از پیچهای بار کنترل میشود تا از حرکت نامتقارن رام جلوگیری شود. 

ترمز اضطراری فلایویل

در هنگام بروز نقص فنی در پرس با استفاده از ترمز فلایویل میتوان در کوتاهترین زمان فلایویل را متوقف نمود تا از گسترش دامنه خسارت کاسته شود.

گیربکس روغنی

چرخدنده های سیستم محرک دستگاه در یک محفظه محتوی واسکازین قرار دارند. بدین ترتیب علاوه بر کاهش سر و صدا ، دوام چرخدنده ها به میزان چشمگیری افزایش می یابد. جهت اتصال چرخدنده به محور از کوپلینگ کونیک استفاده می شود. در این مکانیسم علاوه بر آنکه در هنگام سرویس دستگاه، دمونتاژ چرخدنده به سهولت انجام می شود ، به مرور زمان نیز لقی در محل اتصال بوجود نمی آید. 

سیستم کنترل 

در این سیستم کاربری آسان همراه با ایمنی اپراتور به صورت توأم فراهم شده است. برای شرایط مختلف مدهای مختلف فرمان به شرح زیر وجود دارد. 

اینچینگ یا لحظه ای: در این حالت با فرمان اپراتور کلاچ به صورت لحظه ای درگیر می شود و رام پرس به صورت میلیمتری حرکت می کند. نصب قالب و تنظیمات اولیه با استفاده از این مد به سهولت انجام می شود. 
دودست: در هنگامی که قالب دارای حفاظ نیست و دستهای اپراتور در معرض خطر هستند، از این حالت استفاده می شود. مادام که رام دستگاه رو به پایین در حرکت است در صورتیکه اپراتور هریک از دستهای خود را از روی دکمه هایی که به صورت مجزا برای هر دست وجود دارد بردارد بلافاصله رام متوقف می شود. 
اتوماتیک: این حالت در زمانی استفاده می شود که از تجهیزات اتوماسیون (فیدر ) استفاده می کنیم. 
دور معکوس: کاربرد این حالت در هنگام نصب و تنظیم قالب و همچنین در زمان قفل شدن قالب می باشد. 
در تمامی تابلوهای فرمان از
PLC استفاده می شود. از نمایشگرهای LCD ، پنل های میمیک و نمایشگرهای لمسی نیز جهت ارتباط با اپراتور استفاده می شود. 

موقعیت لنگ توسط اینکودر تعیین شده و زاویه لنگ در هر لحظه بر روی پنل اپراتوری قابل مشاهده میباشد. در مواقعی که تجهیزات اتوماسیون بر روی پرس نصب می شوند، وجود اینکودر، سنکرون نمودن این تجهیرات و تنظیمات لازم جهت استفاده از قالبهای مختلف را آسانتر می سازد. 
با هدف دسترسی آسان خریدار به قطعات یدکی و وابستگی کمتر به سازنده پرس ،
PLC مورد استفاده، از معتبرترین و شناخته شده ترین برند جهانی (SIEMENS) می باشد. همچنین دیگر قطعات الکتریکی نیز از با کیفیت ترین برندها که دارای نماینده معتبر و خدمات پس از فروش در ایران هستند انتخاب می گردند. 

 

راه اندازی و آموزش ، گارانتی 12 ماهه و ده سال خدمات پس از فروش

 

پس از حمل دستگاه و اعلام آمادگی خریدار ، تکنسین این شرکت جهت راه اندازی و آموزش نحوه اپراتوری و نگهداری دستگاه به محل کارخانه خریدار اعزام می شود. در صورت آماده بودن قالب و تمایل خریدار نصب و تنظیمات اولیه قالب نیز توسط تکنسین خاور پرس انجام شده پس از تولید تعدادی قطعه آزمایشی، پرس در حال کار تحویل خریدارمی شود. کلیه موارد مذکور همراه با گارانتی کلیه قطعات مکانیکی دستگاه به مدت یکسال پس از راه اندازی بدون دریافت هیچگونه هزینه ای انجام می گیرد. همچنین حداقل تا 10 سال این شرکت متعهد به ارائه خدمات پس از فروش (تأمین قطعات و اعزام سرویسکار) در قبال دریافت هزینه می باشد.

 

مدارک فنی

 

هرچند متعهد به ارائه خدمات پس از فروش به بهترین نحو به خریدار می باشیم لیکن تلاش می کنیم تا با ارائه مدارک فنی کامل و گویا از اتکای خریدار به سازنده دستگاه تا حد امکان بکاهیم. این مدارک شامل موارد زیر می باشند
– نقشه های مونتاژی قطعات مکانیکی ، مدار الکتریکی ، مدار نیوماتیک ، ابعاد خارجی ، میز و رام دستگاه 
– دستورالعملهای نحوه جابجای ، حمل ، نصب و راه اندازی ، اپراتوری و نگهداری 
– لیست کد گذاری شده کلیه قطعات 
– برنامه source مربوط به PLC

فارسی