ویژگی‌ها‌ و تجهیزات‌ استاندارد پرس‌های ضربه‌ای C شکل با محور‌ جلو‌ به عقب

پرس های ضربه ای  Cشکل، به سبب کاربرد گسترده آن در ساخت طیف گسترده ای از قطعات مورد استفاده در صنایع مختلف ، همواره در میان محصولات ما پرمصرف ترین گروه نیز بوده است.  برش و فرمدهی Bقطعات کوچک و بزرگ ساخته شده از ورق های فلزی با انواع قالبهای تک و چند مرحله ای (پروگرسیو) و آرایش (تریم) قطعات فورج شده از مهمترین موارد کاربرد اینگونه پرسها هستند.  همواره تلاش نموده ایم با بهره گیری از دستاوردهای نوین این صنعت و به کار بستن توصیه های مصرف کنندگان، کیفیت این گروه محصول را به طور مستمر بهبود بخشیم و دستگاهی کاراتر ، دقیق تر ، بادوام تر و ایمن تر بسازیم

بدنه ی فولادی 

دستگاه از قطعات ورق فولادی که با جوش به یکدیگر متصل می شوند ، ساخته می شود. هر چند بدنه C شکل مزیت دسترسی آزاد به فضای میان رام و میز پرس را در عین سهولت فراهم می کند، لیکن محدود بودن بازشدگی دهانه در هنگامی که دستگاه تحت بار حداکثر قرار دارد ، از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین سبب در هنگام طراحی بدنه بر پایه محاسبات مهندسی و به کمک نرم افزارهای تحلیلی، بدنه پرس در نقاط لازم تقویت می شود تا بازشدگی دهانه در محدوده مجاز مطابق با استانداردهای جهانی باشد. پس از پایان جوشکاری عملیات تنش گیری صورت می گیرد. پس از آن سطوح نشیمن قطعات ثابت و متحرک و محورهای دستگاه بر روی دستگاه بورینگ با دقت ماشینکاری می شوند. انجام موارد فوق سبب می شود دقت توازی سطوح میز و رام دستگاه و تعامد مسیر حرکت رام نسبت به سطح میز در طول سالها حفظ شده و در نهایت علاوه بر تولید قطعه با کیفیت بالا ، عمر پرس و قالب نیز به حداکثر برسد.

 

سیستم محافظ اضافه بار هیدرولیک

ین نوع از پرسهای خاور پرس، مجهز به سیستم محافظ اضافه بار هیدرولیکی(Hydraulic Overload Protection Device) می باشند.این سیستم، با تشخیص اضافه بار در پرس مکانیکی، فشار موجود در یک سیلندر هیدرولیکی را تخلیه کرده و باعث توقف عملکرد پرس و ممانعت از بروز آسیب به پرس و قالب در زمان اضافه بارمیگردد. این سیستم به عنوان یک تجهیز استاندارد در پرسهای پیشرفته و مدرن امروز با کاربری های گوناگون میباشد علاوه بر محافظت از پرس در زمان ایجاد اضافه بار، سیستم محافظت اضافه بار هیدرولیکی، مزایای زیر را نیز در بر دارد.

  •      محافظت از قالب
  •      آزاد کردن پرس در زمانی که قطعه در قالب گیر کرده و قالب قفل شده است.
  •      متوقف کردن عملیات در شرایط خطرناک
  •      تشخیص نیاز قالب به تیز کردن
  •      کاهش لقی و فواصل میان قطعات
  •      تشخیص فشارهای شدید غیر متقارنمجهز به راهنما های بلند رام

در پرس های با طول زیاد، کمترین لقی نسبت C25 ,C40 از 4 راهنمایی بلند استفاده شده است. این راهنماها با طول زیاد، سطحی مناسب و کمترین لقی نسبت به رام طراحی شده اند تا حد اکثر مقاومت را نسبت به لغزش و انحراف رام به علل گوناگون، از جمله عدم تقارن باردر قالب، ایجاد نمایند. نحوه طراحی این پرسها به گونه ایست که طول درگیری رام و راهنما ها در هر شرایطی، یکسان باقی می ماند. روی یاتاقانهای محورها و همچنین راهنماهای رام، پوشش قابل تعویض از آلیاژ فسفر- برنز و آلومینیوم – برنز نصب شده است. این پوشش مقاوم به سایش بوده و بر روی آن شیارهایی جهت ذخیره روغن تعبیه شده است .شیر ایمنی مخصوص پرس

دم سرویس منظم شیر نیوماتیک کلاچ و ترمز و بروز نقص در آن می تواند خطر ساز باشد. به منظور جلوگیری از حوادثی که در اثر نقص فنی در شیر کلاچ و ترمز رخ می دهند می توان بجای استفاده از شیرهای معمولی از نوعی شیر مخصوص استفاده نمود. این نوع شیر که اصطلاحا دوبل نامیده می شود متشکل از 2 عدد شیر می باشد به صورت سری به یکدیگر متصل هستند . بعلاوه داخل این مجموعه سنسور یا سنسورهایی وجود دارد که بروز نقص در عملکرد آنرا اعلام می کند.

بالانسینگ نیوماتیک رام

با استفاده از جکهای نیوماتیک که همانند یک فنر نیروی قابل تنظیم عمودی رو به بالا به رام وارد می کنند نیرویی جهت خنثی کردن وزن رام و بخشی از قالب که به آن متصل است وارد می شود. بدین ترتیب علاوه بر حذف لقی میان قطعات داخل رام از جریان کشی الکتروموتور هنگام بازگشت رام جلوگیری شده و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

کلاچ و ترمز پنوماتیک

مایه افتخار ما است که برای اولین بار در کشور پرس های مجهز به کلاچ و ترمز را تولید و عرضه نمودیم. در نسل قدیمی پرسهای مکانیکی ، بجای کلاچ و ترمز جهت کنترل حرکت رام از مکانیزم معروف به خار و موشکی استفاده می شد. در این مکانیزم پس از آنکه رام دستگاه شروع به حرکت نمود امکان متوقف کردن آن در طول مسیر رفت و برگشت وجود ندارد به همین علت ایمنی اپراتور پرس به شدت کاهش می یابد. حوادث تاسف انگیزی که به دفعات برای اپراتورهای اینگونه پرسها اتفاق می افتاد و متاسفانه کماکان نیز رخ می دهد به سبب وجود همین نقیصه است. بر خلاف مکانیزم خار و موشکی با استفاده از کلاچ و ترمز این امکان فراهم می شود که بتوان رام دستگاه را در هر نقطه در طول مسیر حرکت متوقف نمود. در مواردی که قالب دارای حفاظ نیست و دست اپراتور در معرض خطر است با استفاده از این ویژگی و تمهیدات الکتریکی لازم، اپراتور ملزم می شود تا زمانی که رام پرس متوقف نشده هر دو دست خود را بر روی دکمه هایی که بر روی پنل کنترل قرار دارد نگاه دارد. چنانچه هریک از دستان را از روی دکمه ها بردارد، بلافاصله رام متوقف می شود. بدین ترتیب ایمنی دست ها تضمین می شود. در پرسهای 15 الی 100 تن کلاچ و ترمز به صورت یک مجموعه فشرده طراحی و ساخته شده است. در این مجموعه لنت ها بدون آنکه به جایی پرچ یا چسبانده شوند به صورت آزاد در محل خود قرار گرفته اند، لذا تعویض آنها با سرعت و سهولت انجام می شود.

مجهز به 6 راهنمای بلند رام

این راهنماها با طول زیاد، سطحی مناسب و کمترین لقی نسبت به رام طراحی شده اند تا حد اکثر مقاومت را نسبت به لغزش و انحراف رام به علل گوناگون، از جمله عدم تقارن باردر قالب، ایجاد نمایند. نحوه طراحی این پرسها به گونه ایست که طول درگیری رام و راهنما ها در هر شرایطی، یکسان باقی می ماند. روی یاتاقانهای محورها و همچنین راهنماهای رام، پوشش قابل تعویض از آلیاژ فسفر- برنز و آلومینیوم – برنز نصب شده است. این پوشش مقاوم به سایش بوده و بر روی آن شیارهایی جهت ذخیره روغن تعبیه شده است.

 سیستم کنترل

در این سیستم کاربری آسان همراه با ایمنی اپراتور به صورت توأم فراهم شده است. برای شرایط مختلف مدهای مختلف فرمان به شرح زیر وجود دارد

 

 

 

 

 

اینچینگ: 

در این حالت با فرمان اپراتور کلاچ به صورت لحظه ای درگیر می شود و رام پرس به صورت میلیمتری حرکت می کند. نصب قالب و تنظیمات اولیه با استفاده از این مد به سهولت انجام می شود.

  

دودست:

 در هنگامی که قالب دارای حفاظ نیست و دستهای اپراتور در معرض خطر هستند، از این حالت استفاده می شود. مادام که رام دستگاه رو به پایین در حرکت است در صورتیکه اپراتور هریک از دستهای خود را از روی دکمه هایی که به صورت مجزا برای هر دست وجود دارد بردارد بلافاصله رام متوقف می شود.

 

 

پدال: 

هنگامی که قالب مجهز به حفاظ بوده و یا با استفاده از پرده نوری ایمنی اپراتور تامین شده است،استفاده از پدال آزادی دست اپراتور و تولید سریعتر را به همراه دارد

 

اتوماتیک:

 این حالت در زمانی استفاده می شود که از تجهیزات اتوماسیون (فیدر ) استفاده می کنیم

 

 

دور معکوس: 

کاربرد این حالت در هنگام نصب و تنظیم قالب و همچنین در زمان قفل شدن قالب می باشددر تمامی تابلوهای فرمان از PLC استفاده شده است.

 

 

 

 با هدف دسترسی آسان خریدار به قطعات یدکی و وابستگی کمتر به سازنده پرس ، PLC مورد استفاده، از معتبرترین و شناخته شده ترین برند جهانی (SIEMENS) انتخاب شده است. همچنین دیگر قطعات الکتریکی نیز از با کیفیت ترین برندها که دارای نماینده معتبر و خدمات پس از فروش در ایران هستند انتخاب می گردند. در صورت بروز خطا در سیستم از قبیل کم بودن فشار باد، تمام شدن روغن و نظایر آن علاوه بر توقف خودکار، پیغام مربوطه از طریق چراغهای هشدار دهنده و نیز نمایش متن بر روی نمایشگر به اپراتور اعلام می شود. جهت ایمنی کلیه فرمانها 24 ولت می باشند.

 

 

 روغنکاری اتوماتیک


کلیه یاتاقانها و راهنماهای پرس در هنگام روشن شدن دستگاه و با فواصل زمانی منظم توسط یک پمپ الکتریکی به صورت اتوماتیک روغنکاری می شوند. فواصل زمانی ، مدت زمان روغنکاری و میزان روغن برای هر قسمت قابل تغییر می باشد که بسته به سرعت کارکرد پرس تنظیم می گردند.


 

 

 

راهنماها و یاتاقانهای روغنکاری شونده

بر روی یاتاقانهای محورها و همچنین راهنماهای رام، پوشش قابل تعویض از آلیاژ فسفر برنز نصب شده است. این پوشش مقاوم به سایش بوده و بر روی آن شیارهایی جهت ذخیره روغن تعبیه شده است.

گیربکس روغنی

 

در پرسهایی که از گیربکس در مکانیزم آن استفاده می شود ، چرخدنده ها در یک محفظه محتوی واسکازین قرار دارند. بدین ترتیب علاوه بر کاهش سر و صدا ، دوام چرخدنده ها به میزان چشمگیری افزایش می یابد. جهت اتصال چرخدنده به محور از کوپلینگ کونیک استفاده می شود. در این مکانیسم علاوه بر آنکه در هنگام سرویس دستگاه، دمونتاژ چرخدنده به سهولت انجام می شود ، به مرور زمان نیز لقی در محل اتصال بوجود نمی آید.

کورس متغیر ، قابلیت تغییر اندازه دهانه (تنظیم رام) و وجود دو عدد میز

 

قابلیت تغییر کورس و اندازه دهانه دستگاه ، استفاده از طیف گسترده ای از قالبهای مختلف را بر روی یک پرس فراهم می سازد و صرفه اقتصادی را به همراه خواهد داشت. یک عدد میز اضافه نیز همراه هر دستگاه وجود دارد که هنگام استفاده از قالبهای کم ارتفاع، مصرف کننده را از تهیه فضاگیر بی نیاز می سازد.

 

راه اندازی و آموزش ، گارانتی 12 ماهه و ده سال خدمات پس از فروش

 

پس از حمل دستگاه و اعلام آمادگی خریدار ، تکنسین این شرکت جهت راه اندازی و آموزش نحوه اپراتوری و نگهداری دستگاه به محل کارخانه خریدار اعزام می شود. در صورت آماده بودن قالب و تمایل خریدار نصب و تنظیمات اولیه قالب نیز توسط تکنسین خاور پرس انجام شده پس از تولید تعدادی قطعه آزمایشی، پرس در حال کار تحویل خریدارمی شود. کلیه موارد مذکور همراه با گارانتی کلیه قطعات مکانیکی دستگاه به مدت یکسال پس از راه اندازی بدون دریافت هیچگونه هزینه ای انجام می گیرد. همچنین حداقل تا 10 سال این شرکت متعهد به ارائه خدمات پس از فروش (تأمین قطعات و اعزام سرویسکار) در قبال دریافت هزینه می باشد.

مدارک فنی

 

هرچند متعهد به ارائه خدمات پس از فروش به بهترین نحو به خریدار می باشیم لیکن تلاش می کنیم تا با ارائه مدارک فنی کامل و گویا از اتکای خریدار به سازنده دستگاه تا حد امکان بکاهیم. این مدارک شامل موارد زیر می باشند
– نقشه های مونتاژی قطعات مکانیکی ، مدار الکتریکی ، مدار نیوماتیک ، ابعاد خارجی ، میز و رام دستگاه 
– دستورالعملهای نحوه جابجای ، حمل ، نصب و راه اندازی ، اپراتوری و نگهداری 
– لیست کد گذاری شده کلیه قطعات 
– برنامه source مربوط به PLC

فارسی