ویژگی ‌های پرس های ضربه ای C شکل با محور چپ به راست

بدنه فولادی

 

بدنه دستگاه از قطعات ورق فولادی که با جوش به یکدیگر متصل می شوند ، ساخته می شود. هر چند بدنه C شکل مزیت دسترسی آزاد به فضای میان رام و میز پرس را در عین سهولت فراهم می کند، لیکن محدود بودن بازشدگی دهانه در هنگامی که دستگاه تحت بار حداکثر قرار دارد ، از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین سبب در هنگام طراحی بدنه بر پایه محاسبات مهندسی و به کمک نرم افزارهای تحلیلی، بدنه پرس در نقاط لازم تقویت می شود تا باز شدگی دهانه در محدوده مجاز مطابق با استانداردهای جهانی باشد. پس از پایان جوشکاری عملیات تنش گیری صورت می گیرد. پس از آن سطوح نشیمن قطعات ثابت و متحرک و محورهای دستگاه بر روی دستگاه بورینگ با دقت ماشینکاری می شوند. انجام موارد فوق سبب می شود دقت توازی سطوح میز و رام دستگاه و تعامد مسیر حرکت رام نسبت به سطح میز در طول سالها حفظ شده و در نهایت علاوه بر تولید قطعه با کیفیت بالا ، عمر پرس و قالب نیز به حداکثر برسد.

 

کلاچ و ترمز پنوماتیک

 

مایه افتخار ما است که برای اولین بار در کشور پرسهای مجهز به کلاچ و ترمز را تولید و عرضه نمودیم. در نسل قدیمی پرس های مکانیکی ، بجای کلاچ و ترمز جهت کنترل حرکت رام از مکانیزم معروف به خار و موشکی استفاده می شد. در این مکانیزم پس از آنکه رام دستگاه شروع به حرکت نمود امکان متوقف کردن آن در طول مسیر رفت و برگشت وجود ندارد به همین علت ایمنی اپراتور پرس به شدت کاهش می یابد. حوادث تاسف انگیزی که به دفعات برای اپراتورهای اینگونه پرسها اتفاق می افتاد و متاسفانه کماکان نیز رخ می دهد به سبب وجود همین نقیصه است. بر خلاف مکانیزم خار و موشکی با استفاده از کلاچ و ترمز این امکان فراهم می شود که بتوان رام دستگاه را در هر نقطه در طول مسیر حرکت متوقف نمود. در مواردی که قالب دارای حفاظ نیست و دست اپراتور در معرض خطر است با استفاده از این ویژگی و تمهیدات الکتریکی لازم، اپراتور ملزم می شود تا زمانی که رام پرس متوقف نشده هر دو دست خود را بر روی دکمه هایی که بر روی پنل کنترل قرار دارد نگاه دارد. چنانچه هریک از دستان را از روی دکمه ها بردارد، بلافاصله رام متوقف می شود. بدین ترتیب ایمنی دست ها تضمین می شود. در پرسهای 15 الی 100 تن کلاچ و ترمز به صورت یک مجموعه فشرده طراحی و ساخته شده است. در این مجموعه لنت ها بدون آنکه به جایی پرچ یا چسبانده شوند به صورت آزاد در محل خود قرار گرفته اند، لذا تعویض آنها با سرعت و سهولت انجام می شود.

 

 

راهنماها و یاتاقانهای روغنکاری شونده

 

بر روی یاتاقانهای محورها و همچنین راهنماهای رام، پوشش قابل تعویض از آلیاژ فسفر برنز نصب شده است. این پوشش مقاوم به سایش بوده و بر روی آن شیارهایی جهت ذخیره روغن تعبیه شده است.

 

 

 ضدقفل هیدرولیک

 

یکی از دردسرساز ترین اتفاقاتی که به دلایل گوناگون هنگام کار با پرسهای مکانیکی رخ می دهد گیر کردن قطعه داخل قالب و قفل شدن قالب و پرس است. در این موارد از قفل خارج نمودن قالب معمولا بسیار پرزحمت و در مواردی خطر آفرین است. برای رفع این مشکل داخل رام و در مسیر انتقال نیرو یک سیلندر و پیستون قراردارد که با گریس پر شده است. در صورت قفل شدن قالب ، با خارج نمودن گریس و ایجاد لقی در مسیر انتقال نیرو و استفاده از دور معکوس به سهولت قالب از حالت قفل خارج می شود. با شارژ مجدد گریس داخل سیلندر ، پرس به حالت عادی باز می گردد.

بالانسینگ نیوماتیک رام 

 

با استفاده از جک های نیوماتیک که همانند یک فنر نیروی قابل تنظیم عمودی رو به بالا به رام وارد می کنند نیرویی جهت خنثی کردن وزن رام و بخشی از قالب که به آن متصل است وارد می شود. بدین ترتیب علاوه بر حذف لقی میان قطعات داخل رام از جریان کشی الکتروموتور هنگام بازگشت رام جلوگیری شده و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

فیوز مکانیکی

 

جهت اجتناب از اعمال بار بیش از ظرفیت اسمی ، داخل رام و در زنجیره انتقال نیرو یک قطعه با محدوده شکست متناسب با ظرفیت پرس قرار دارد. در صورت اعمال بار بیش از ظرفیت اسمی ، قطعه مذکور می شکند و از اعمال نیروی نامتعارف به پرس و آسیب دیدن قطعات اصلی آن جلوگیری میشود. با تعویض فیوز شکسته دستگاه مجدداً قابل استفاده خواهد بود.

 

 

 

گیربکس روغنی

 

در پرس هایی که از گیربکس در مکانیزم آن استفاده می شود ، چرخدنده ها در یک محفظه محتوی واسکازین قرار دارند. بدین ترتیب علاوه بر کاهش سر و صدا ، دوام چرخدنده ها به میزان چشمگیری افزایش می یابد. جهت اتصال چرخدنده به محور از کوپلینگ کونیک استفاده می شود. در این مکانیسم علاوه بر آنکه در هنگام سرویس دستگاه، دمونتاژ چرخدنده به سهولت انجام می شود ، به مرور زمان نیز لقی در محل اتصال بوجود نمی آید.

 

 

کورس متغیر ، قابلیت تغییر اندازه دهانه (تنظیم رام) و وجود دو عدد میز

 

قابلیت تغییر کورس و اندازه دهانه دستگاه ، استفاده از طیف گسترده ای از قالبهای مختلف را بر روی یک پرس فراهم می سازد و صرفه اقتصادی را به همراه خواهد داشت. یک عدد میز اضافه نیز همراه هر دستگاه وجود دارد که هنگام استفاده از قالبهای کم ارتفاع، مصرف کننده را از تهیه فضاگیر بی نیاز می سازد.

 سیستم کنترل

در این سیستم کاربری آسان همراه با ایمنی اپراتور به صورت توأم فراهم شده است. برای شرایط مختلف مدهای مختلف فرمان به شرح زیر وجود دارد

اینچینگ: 

در این حالت با فرمان اپراتور کلاچ به صورت لحظه ای درگیر می شود و رام پرس به صورت میلیمتری حرکت می کند. نصب قالب و تنظیمات اولیه با استفاده از این مد به سهولت انجام می شود.

دودست:

 در هنگامی که قالب دارای حفاظ نیست و دستهای اپراتور در معرض خطر هستند، از این حالت استفاده می شود. مادام که رام دستگاه رو به پایین در حرکت است در صورتیکه اپراتور هریک از دستهای خود را از روی دکمه هایی که به صورت مجزا برای هر دست وجود دارد بردارد بلافاصله رام متوقف می شود.

پدال: 

هنگامی که قالب مجهز به حفاظ بوده و یا با استفاده از پرده نوری ایمنی اپراتور تامین شده است،استفاده از پدال آزادی دست اپراتور و تولید سریعتر را به همراه دارد

اتوماتیک:

 این حالت در زمانی استفاده می شود که از تجهیزات اتوماسیون (فیدر ) استفاده می کنیم


 دور معکوس: 

کاربرد این حالت در هنگام نصب و تنظیم قالب و همچنین در زمان قفل شدن قالب می باشددر تمامی تابلوهای فرمان از PLC استفاده شده است.

 با هدف دسترسی آسان خریدار به قطعات یدکی و وابستگی کمتر به سازنده پرس ، PLC مورد استفاده، از معتبرترین و شناخته شده ترین برند جهانی (SIEMENS) انتخاب شده است. همچنین دیگر قطعات الکتریکی نیز از با کیفیت ترین برندها که دارای نماینده معتبر و خدمات پس از فروش در ایران هستند انتخاب می گردند. در صورت بروز خطا در سیستم از قبیل کم بودن فشار باد، تمام شدن روغن و نظایر آن علاوه بر توقف خودکار، پیغام مربوطه از طریق چراغهای هشدار دهنده و نیز نمایش متن بر روی نمایشگر به اپراتور اعلام می شود. جهت ایمنی کلیه فرمانها 24 ولت می باشند.


روغنکاری اتوماتیک:

 

کلیه یاتاقان ها و راهنماهای پرس در هنگام روشن شدن دستگاه و با فواصل زمانی منظم توسط یک پمپ الکتریکی به صورت اتوماتیک روغنکاری می شوند. فواصل زمانی ، مدت زمان روغنکاری و میزان روغن برای هر قسمت قابل تغییر می باشد که بسته به سرعت کارکرد پرس تنظیم می گردند.

 

راه اندازی و آموزش ، گارانتی 12 ماهه و ده سال خدمات پس از فروش

پس از حمل دستگاه و اعلام آمادگی خریدار ، تکنسین این شرکت جهت راه اندازی و آموزش نحوه اپراتوری و نگهداری دستگاه به محل کارخانه خریدار اعزام می شود. در صورت آماده بودن قالب و تمایل خریدار نصب و تنظیمات اولیه قالب نیز توسط تکنسین خاور پرس انجام شده پس از تولید تعدادی قطعه آزمایشی، پرس در حال کار تحویل خریدارمی شود. کلیه موارد مذکور همراه با گارانتی کلیه قطعات مکانیکی دستگاه به مدت یکسال پس از راه اندازی بدون دریافت هیچگونه هزینه ای انجام می گیرد. همچنین حداقل تا 10 سال این شرکت متعهد به ارائه خدمات پس از فروش (تأمین قطعات و اعزام سرویسکار) در قبال دریافت هزینه می باشد.

 

مدارک فنی

هرچند متعهد به ارائه خدمات پس از فروش به بهترین نحو به خریدار می باشیم لیکن تلاش می کنیم تا با ارائه مدارک فنی کامل و گویا از اتکای خریدار به سازنده دستگاه تا حد امکان بکاهیم. این مدارک شامل موارد زیر می باشند

– نقشه های مونتاژی قطعات مکانیکی ، مدار الکتریکی ، مدار نیوماتیک ، ابعاد خارجی ، میز و رام دستگاه 
– دستورالعملهای نحوه جابجای ، حمل ، نصب و راه اندازی ، اپراتوری و نگهداری 
– لیست کد گذاری شده کلیه قطعات 
– برنامه source مربوط به PLC

امکانات و تجهیزات سفارشی ( آپشن )

پرده نوری (چشم الکترونیک)

 

جهت افزایش ایمنی اپراتور خصوصاً در هنگامی که از پدال استفاده می شود نصب پرده نوری (چشم الکترونیک) توصیه می شود. با نصب دو عدد آینه می توان فضای میان میز و رام را به صورت کامل از سه طرف پوشش داد.

شیر ایمنی مخصوص پرس

 

عدم سرویس منظم شیر نیوماتیک کلاچ و ترمز و بروز نقص در آن می تواند خطر ساز باشد. به منظور جلوگیری از حوادثی که در اثر نقص فنی در شیر کلاچ و ترمز رخ می دهند می توان بجای استفاده از شیرهای معمولی از نوعی شیر مخصوص استفاده نمود. این نوع شیر که اصطلاحا دوبل نامیده می شود متشکل از 2 عدد شیر می باشد به صورت سری به یکدیگر متصل هستند . بعلاوه داخل این مجموعه سنسور یا سنسورهایی وجود دارد که بروز نقص در عملکرد آنرا اعلام می کند.

 

کوشن نیوماتیک

 

در اغلب قالب های فرمدهی و یا کشش لازم است که پرس مجهز به کوشن باشد. وجود کوشن و نیروی رو به بالای آن از دفرمه شدن و چروک خوردن قطعه جلوگیری نموده علاوه بر آن نقش پران را در هنگام تخلیه قطعه از قالب ایفا می کند.

 

 

  اینکودر تعیین موقعیت لنگ

با نصب یک عدد اینکودر و متعلقات مربوطه می توان زاویه دقیق لنگ را در هر زمان بر روی نمایشگر مشاهده نمود. در مواقعی که تجهیزات اتوماسیون بر روی پرس نصب می شوند، وجود اینکودر، سنکرون نمودن این تجهیرات و تنظیمات لازم جهت استفاده از قالبهای مختلف را آسانتر می سازد.

 

تجهیزات اتوماسیون (کویل بازکن ، صاف کن ، انواع فیدر)

 

مزایای فراوان اتوماسیون خطوط پرسکاری بر کسی پوشیده نیست. افزایش خیره کننده سرعت تولید ، نیاز به نیروی انسانی کمتر و در نتیجه کاهش هزینه های سربار ، جلوگیری از خطاهای انسانی و افزایش ایمنی و کاهش چشمگیر میزان ضایعات (پرت) از مهمترین مزایای آن است. طراحی ، تولید ، تهیه و نصب تجهیزات اتوماسیون از قبیل : انواع کویل بازکن ، صاف کن ، انواع فیدر (مکانیکی ، نیوماتیک و سروو فیدر ) از دیگر خدماتی است که توسط این شرکت به مشتریان ارائه می شود.

لطفا جهت دریافت اطلاعات کاملتر صفحه تجهیزات اتوماسیون خطوط پرسکاری را ملاحظه نمایید.

 

 

درایو سرعت متغیر

با نصب یک عدد اینورتر می توان سرعت دوران الکتروموتور و در نتیجه سرعت پرس را کنترل نمود. در هنگامی که از تجهیزات اتوماسیون بهره می گیریم وجود امکان تغییر سرعت بسیار سودمند خواهد بود و انعطاف پذیری بیشتر پرس جهت تولید قطعات گوناگون را به همراه خواهد داشت.

 

 

بدنه زاویه دار و فیدر شیت

 

پرسهای مکانیکی C شکل در صنایع بسته بندی فلزی (قوطی سازی) نیز بکار گرفته می شوند. معمولا ماهیت قالب و قطعه در این صنایع به صورتی است که لازم است قطعه از پشت قالب تخلیه شده و مراحل بعدی روی آن انجام شود. لذا لازم است میز پرس به پشت شیب داشته باشد. بدین منظور پرسهایی با بدنه ای که قابلت زاویه دار شدن نسبت به افق را دارند تولید و عرضه می گردند. علاوه بر این تجهیزات اتوماسیون خطوط قوطی سازی نظیر فیدرهایی که قابلیت تغذیه اتوماتیک ورق به صورت برگ (sheet) را دارند نیز در این شرکت تولید و بر روی این پرسها نصب می گردند.

 

فارسی